Pieprz Cayenne

Cayenne /pieprz Kajeński – przyprawa wyrabiana z papryki cayenne, którą poddaje się procesowi suszenia a następnie mielenia. Cayenne należy do rodziny capsicum – roślin powszechnie zwanych jako papryczki chili. W kuchni używana jest głównie jako przyprawa sosów, zup, mięs, owoców morza, ryb a nawet czekolady.

cayenne-pepper-1715925_960_720
Pikantne zdrowie:

Pieprz cayenne wspomaga pracę systemu immunologicznego, układu krążenia oraz układu pokarmowego. Cayenne przyspiesza metabolizm oraz pomaga w wytworzeniu ciepła przez organizm (termogeneza) co wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej. Okazjonalne stosowanie pieprzu cayenne w niedużych ilościach hamuje apetyt.

Dbając o zdrowie, w myśl twierdzenia “dosis factis venenum” – “dawka czyni truciznę” pieprz cayenne należy stosować z rozsądkiem i umiarem, zawarta w nim kapsaicyna może uszkodzić układ pokarmowy w tym wątrobę.
Pieprz cayenne jest naturalnym afrodyzjakiem, który głównie oddziaływuje na zmysły mężczyzn oraz wpływa nie co na kobiety podnosząc temperaturę ciała, przez co chętniej pozbywają się okrycia 😂

chocolate-651010_960_720

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s