Szafran

Szafran (łac. Crocus sativus) jest jedną z najdroższych oraz najszlachetniejszych przypraw na świecie, pozyskiwany jest z kwiatu krokusa. Wykorzystywany od stuleci w sztuce kulinarnej jako przyprawa, w kosmetologii jako składnik kosmetologii oraz do produkcji leków. 

Szafranowe zdrowie

Szafran jest naturalnym lekiem, który od dawna wykorzystywany był w leczeniu infekcji dróg oddechowych, astmy, a także  czarnej ospy.  Wpływa korzystnie na pracę układu krwionośnego oraz pokarmowego, poprawia trawienie.


Szafran posiada właściwości antydepresyjne – podnosi poziom serotoniny oraz dopaminy, hormonów potocznie zwanych hormonami szczęścia, które mają wpływ na nastrój oraz samopoczucie – w przypadku kobiet łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego lub menopauzy, regulując zaburzenia hormonalne.

Liczne badania naukowe wykazują, że szafran posiada właściwości antynowotworowe, hamuje wzrost wolnych rodników oraz bardzo silnie wpływa na proces gojenia się ran skóry.

Cierpiąc na dolegliwości takie jak: migreny, reumatyzm, choroby płuc, choroby układu pokarmowego warto sięgnąć po szafran, który szybko złagodzi występującą dolegliwość.


Przeciwwskazania – i tu znów odniosę się do maksymy ” Dosis factis venenum”- szafran spożywany w nadmiernych ilościach może zaszkodzić, dać efekty odwrotne do oczekiwanych. Zrezygnować z niego powinny głównie kobiety w ciąży – nieodpowiednio dawkowany może doprowadzić do poronienia.

W starożytności szafran używany jako silny afrodyzjak dla kobiet: przyjmowany z mlekiem oraz afrodyzjak dla mężczyzn: zwiększa liczbę plemników

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s